- 2.9375" Shaft, 3.25" Base to Center, Contact Seals, Concentric Clamp Collar, Non-Expansion Type
description
- All RASC pillow blocks are equipped with GC-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings with concentric collars. The pillow blocks are self-aligning at mounting with the spherical O.D. of the bearing fitting into a corresponding spherical housing seat. These units are prelubricated and ready for immediate installation. A grease fitting provides for relubrication if required. Concentric collars are supplied with all units.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | RASC Series |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 1 1/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 4 1/2 in |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GC1215KRRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 6 15/32 in |
| Overall Width | 3 3/32 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Weight | 18.36 LB |
| EAN or UPC | 87796111769 |

