- 1.1875" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir synthetic rubber pillow blocks are designed for domestic heating, air-conditioning, ventilating equipment, and many other applications where low-cost, light-duty, and noiseless operation are essential. All units are available with the RA-RR extended inner ring bearings with positive contact, land riding seals and self-locking collar. An initial supply of long-life grease is provided in the one-piece, nonrelubricatable housings made of high grade, durable, molded synthetic rubber. Rubber pillow blocks with provision for relubrication are designated as the RBG series. At slight additional cost, both can be supplied with a .050" to .062" thick, corrosion-resistant steel strap for applications requiring greater rigidity. When the strap is reqired, add the suffix U to the pillow block designated as RGBU.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Rubber |
| Base Height | 3/4 in |
| Base Width | 1 3/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Collar No. | S1103K |
| Housing Radial Load | 90 lbf |
| Base Length | 6 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 39/64 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RBG Series |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Width | 3 3/16 in |
| Bearing Insert | RA103RR |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Weight | 1.368 LB |
| EAN or UPC | 87796058033 |

