- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Nickel Plated |
| Overall Width | 2 15/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 8.218 LB |
| EAN or UPC | 87796157026 |

