- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 11000 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 6.010407 in |
| Housing No. | T-19169 |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Weight | 6.77 LB |
| EAN or UPC | 87796059634 |

