- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Insert | GN111KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Housing Width | 1.8438 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19171 |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Weight | 8.126 LB |
| EAN or UPC | 87796060012 |

