- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 7500 lbf |
| Housing No. | T-19165 |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 4.18 LB |
| EAN or UPC | 87796058095 |

