- 1.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-19167 |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Overall Width | 2.1563 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 9150 lbf |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 5.434 LB |
| EAN or UPC | 87796059245 |

