- 2.6875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Size | 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 2.8438 in |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Length | 8 7/8 in |
| Length Through Bore | 2.6875 in |
| Housing Height | 8 7/8 in |
| Housing No. | T-19179 |
| Bolt Hole Spacing | 7 in |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 9.9 in |
| Weight | 26.902 LB |
| EAN or UPC | 87796061804 |

