- 2.9375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Conveyors
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-19181 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 3 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 9 1/8 in |
| Bearing Insert | GN215KRRB |
| Housing Length | 9 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 28500 lbf |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 14.13 KG |
| EAN or UPC | 87796061941 |

