- 2 7/16" Shaft, 5 7/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Bolt Hole Size | 13/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Housing Width | 2 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Housing Height | 7 1/2 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Length | 7 1/2 in |
| Housing No. | T-19177 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 16.32 LB |
| EAN or UPC | 87796061668 |

