- 3.4375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Length | 11 in |
| Overall Width | 4 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 3.4375 in |
| Bearing Insert | GN307KRRB |
| Housing Height | 11 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Bolt Size | 1 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 12.021 in |
| Flange Thickness | 1 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 1 1/16 in |
| Housing No. | T-24475 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Weight | 47.3 LB |
| EAN or UPC | 87796062023 |

