- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 208 |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2.334 in |
| Bearing Insert | G1108KRRB |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 5 21/32 in |
| Housing No. | T-40224 |
| Housing Length | 6 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Weight | 4.851 LB |
| EAN or UPC | 87796059641 |

