- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Outer Ring Size | 209 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 1.531 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Overall Width | 2.334 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40225 |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Weight | 5.072 LB |
| EAN or UPC | 87796060029 |

