- 0.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 3 in |
| Housing Width | 0.929 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 13/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 1.599 in |
| Housing Length | 3 7/8 in |
| Bearing Insert | G1008KRRB |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Housing Height | 2 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Outer Ring Size | 203 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40219 |
| Weight | 1.388 LB |
| EAN or UPC | 87796056275 |
| NSN Number | 3130-00-903-3659 |

