- 1 3/8" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1.254 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2.106 in |
| Bearing Insert | G1106KRRB |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-40223 |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 87796058880 |

