- 1.3125" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Conveyors
- Fans and blowers
- Food processing
- Agriculture
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.3125 in |
| Overall Width | 2.106 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Flange Thickness | 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Outer Ring Size | 207 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40223 |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | G1105KRRB |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.254 in |
| Weight | 3.27 LB |
| EAN or UPC | 87796058828 |

