- 1 5/8" Shaft, 5.828" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.625 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | G1110KRRB |
| Outer Ring Size | 209 |
| Overall Width | 2.334 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | T-40225 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 1.531 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 5.202 LB |
| EAN or UPC | 87796059856 |

