- 2 3/16" Shaft, 7 1/4" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | G1203KRRB |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 211 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Housing Height | 5 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2.958 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40227 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.672 in |
| Housing Width | 1.844 in |
| Flange Thickness | 21/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Weight | 7.508 LB |
| EAN or UPC | 87796061309 |

