- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 21/32 in |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Housing Material | Nickel Plated |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Width | 1.8438 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2 15/16 in |
| Housing Height | 5 in |
| Weight | 7.902 LB |
| EAN or UPC | 87796156609 |

