- 3/4" Shaft, 3.531" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 4 13/32 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 3 17/32 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.094 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40220 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 204 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Overall Width | 1.828 in |
| Bolt Hole Size | 0.422 in |
| Housing Height | 2 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.301 LB |
| EAN or UPC | 87796056756 |

