- 0.875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 205 |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Overall Width | 1.839 in |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Housing Width | 1.1 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | G1014KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 3 29/32 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40221 |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Weight | 1.56 LB |
| EAN or UPC | 87796056961 |

