- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 1.73438 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Overall Width | 1.9219 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.093592 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing No. | T-26587 |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bearing Insert | GC1108KRRB |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 4.66 LB |
| EAN or UPC | 87796059665 |

