- 1 11/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Length Through Bore | 1.84375 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1 27/32 in |
| Pilot Diameter | 4.25 in |
| Housing Height | 6 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1 11/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bearing Insert | GC1111KRRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 0.453125 in |
| Bolt Hole Size | 17/32 in |
| Weight | 6.062 LB |
| EAN or UPC | 87796060036 |

