- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GC1103KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 5 in |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Length Through Bore | 1.46875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 2.916816 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Length | 5 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.2031 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-27021 |
| Pilot Diameter | 3.375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/8 in |
| Flange Thickness | 0.375 in |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Weight | 3.406 LB |
| EAN or UPC | 87796058125 |

