- 1.75" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 1.84375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3.623922 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1 11/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1 27/32 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Flange Thickness | 0.453125 in |
| Pilot Diameter | 4.25 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GC1112KRRB |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Height | 6 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 17/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 6.02 LB |
| EAN or UPC | 87796060296 |

