- 1.375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 1/4 in |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Pilot Diameter | 3.625 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-26730 |
| Overall Width | 1 3/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bearing Insert | GC1106KRRB |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Bolt Hole Spacing | 2.828427 in |
| Weight | 4.22 LB |
| EAN or UPC | 87796058897 |

