- 2 3/16" Shaft, 4.243" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-28287 |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4.243 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bearing Insert | GC1203KRRB |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Weight | 9.01 LB |
| EAN or UPC | 87796061316 |

