- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2.4063 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GC1200KRRB |
| Bolt Hole Size | 0.5938 in |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.24264 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing No. | T-28287 |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Housing Height | 7 1/8 in |
| Housing Length | 7 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Weight | 3.2 KG |
| EAN or UPC | 87796060999 |

