- 1.6875" Shaft, 2.375" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- RSA-type pillow blocks are equipped with G-KRRB wide inner-ring ball bearings. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. A grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center Line to Base Dimension [Min] | 2 3/8 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Shaft Dia. | 1 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar No. | S1111K |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 6.97 LB |
| EAN or UPC | 87796060043 |
| NSN Number | 3130-00-108-0646 |

