- 1.5" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RSAO Series |
| Insert Type | Steel Insert |
| Weight | 13.16 LB |
| EAN or UPC | 87796059689 |

