- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Base Height | 15/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | SN107K |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796059290 |

