- 1.6875" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Concentric Clamp Collar, Non-Expansion Type
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RSAOC Series |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 1 3/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 21.512 LB |
| EAN or UPC | 87796110779 |

