- 1.9375" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Concentric Clamp Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAOC type pillow blocks are equipped with GC-KRRB wide inner ring ball bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a concentric collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RSAOC Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 27/32 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 25.07 LB |
| EAN or UPC | 87796060739 |

