- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7697034 |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| O.D. | 2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Closed Width | 1/2 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| I.D. | 1 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Open Width | 3/8 in |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044845 |
| NSN Number | 3110-00-259-0948 |

