- 1.4375" Shaft, 2.375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Bearing Insert | SM1107KS |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Total Float | 1/4 in |
| Housing No. | T-13108 |
| Length Through Bore | 4.125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar No. | S1107K |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Base Width | 2 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Series | SAL Series |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 4 1/4 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Weight | 12.04 LB |
| EAN or UPC | 87796059320 |

