- 2.1875" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar No. | S1203K |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Bearing Insert | SM1203KS |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Length Through Bore | 5.40625 in |
| Base Height | 7/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Housing Width | 5 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | A-5845 |
| Overall Width | 5 13/32 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Total Float | 5/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | SAL Series |
| End Type | Open End |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 24.76 LB |
| EAN or UPC | 87796061361 |

