- 2.4375" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | SM1207KS |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Series | SAL Series |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 5.90625 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 7/8 in |
| Collar No. | S1207K |
| End Type | Open End |
| Housing No. | A-5083 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 6 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Total Float | 3/8 in |
| Overall Width | 5 29/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Weight | 29.254 LB |
| EAN or UPC | 87796061712 |

