- 1.6875" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 3 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 5 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Base Height | 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Length Through Bore | 4.875 in |
| Bearing Insert | SMN111KS |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Overall Width | 4 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Series | SAOL Series |
| Weight | 25.14 LB |
| EAN or UPC | 87796060081 |

