- 2.9375" Shaft, 4.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Base Width | 4 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Length Through Bore | 7 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 7 in |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Series | SAOL Series |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Total Float | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 12 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | SMN215KS |
| Collar No. | SN215K |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| End Type | Open End |
| Housing No. | A-4798 |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 8 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 70.5 LB |
| EAN or UPC | 87796061996 |

