- 2.1875" Shaft, 3.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar No. | SN203K |
| Overall Width | 5 1/2 in |
| Length Through Bore | 5.5 in |
| Housing No. | A-4755 |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 12 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | SMN203KS |
| Total Float | 0.3594 in |
| Housing Width | 6 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | SAOL Series |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 36.494 LB |
| EAN or UPC | 87796061378 |

