- 15/16" Shaft, 2 3/4" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Circle Dia. | 3 7/8 in |
| Bearing Insert | GYA015RRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Housing No. | T-40128 |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 1.57 LB |
| EAN or UPC | 87796108448 |

