- 0.75" Shaft, 1.3125" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Base Length | 2 7/8 in |
| Bolt Size | 3/8-16 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | STB Series |
| Bolt Hole Spacing | 2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 1 7/16 in |
| Overall Width | 1 7/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Height | 2 13/32 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GYA012RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Height | N/A |
| Weight | 1.349 LB |
| EAN or UPC | 87796195653 |

