- 3" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Collar O.D. | 3.618 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 7 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 3.6875 in |
| Series | YASM Series |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Insert | GYM1300KRRB |
| Base Length | 13 in |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Weight | 25.752 LB |
| EAN or UPC | 87796197596 |

