- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Height | 6 7/8 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Housing Width | 1 15/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2.9063 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.5625 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Length | 6 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Bearing Insert | GYM1203KRRB |
| Weight | 14.912 LB |
| EAN or UPC | 87796189577 |

