- 2.4375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Width | 2 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 7 3/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYM1207KRRB |
| Overall Width | 3 5/32 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Weight | 15.116 LB |
| EAN or UPC | 87796189584 |

