- 3" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 6 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 8 31/64 in |
| Bearing Insert | GYM1300KRRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 7 3/4 in |
| Housing Width | 2 5/8 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Weight | 17.548 LB |
| EAN or UPC | 87796197602 |

