- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJTM medium-duty, two-bolt flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts.These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure.Fafnir's industrial-duty flanged cartridges units incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Medium-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYM1108KRRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 17/32 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 5 27/32 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796197565 |

