- 4" Outside Diameter
- A Belt Size
- 1/2" Bore
- One Side Movable
- Maximum Ratio 2.31:1
applications
- Conveyors
- Mixers
- Small machine tools
- Mower traction drives
- Printing equipment
- Packaging machines
- Belt tensioners
features
- Maintenance-free design
- Durable cast iron
| Pitch Dia. | 3.750 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.62 in |
| Origin | Adjustable Center Spring Loaded |
| Drive Type | Adjustable Center - Driver, Adjustable Center - Driven, Fixed Center - Driven Only |
| Pitch Diameter [Max] | 3.75 in |
| Torque Rating | 27 in lb |
| Belt Match | 1 |
| Side Moveable | One |
| Driver Style | M34/MLA34, MLA40 |
| Outside Dia. | 4 in |
| Overall Length | 2.81 in |
| Maximum Ratio | 2.31:1 |
| Driven Series | N/A |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| HP @ 1,750 rpm | 3/4 |
| Total Travel | 1.6 in |
| Finished Bore | 1/2 in |
| Belt Size | A |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 685144278180 |

