- 1 1/2 Coupling Size
- 32 mm Bore Diameter
- 49.28 mm Length Through Bore
features
- Compensates for angular, parallel and axial misalignment
- Hub teeth are fully crowned to provide for a larger contact area and lower stress under misaligned conditions
- Crowned tooth design avoids end loading that occurs on straight teeth under misalignment
- Patented Vari-Crown® gear teeth for long life
- Standard 20° pressure angle
- Piloted gear fit for higher speeds and less vibration
| Material | AISI 1045 |
| Coupling Size | 1 1/2 |
| Coupling Type | Gear |
| Insert Style | Bored |
| Keyway Size | 10 x 3.3 |
| Outside Dia. | 76.2 mm |
| Color | Metallic |
| Length Through Bore | 49.28 mm |
| Torque Rating [Max] | 18900 in lb |
| Speed (RPM) | 5500 |
| Bore Dia. [Max] | 56.0000 mm |
| Weight | 3.7 LB |
| EAN or UPC | 697904117899 |

