- H4067 Coupling Size
- 3 1/4 in Bore Diameter
- Jaw Coupling Type
- Ductile Iron Material
- 6 1/4 in Length Through Bore
applications
- Medium-duty
- Heavy-duty
features
- Provides standard shaft-to-shaft connection for general industrial-duty applications
| Length Through Bore | 6.25 in |
| Approximate Bore | 9.13 in |
| Outside Dia. | 13.25 in |
| Hub Dia. | 9 3/4 in |
| Elastomeric Member | SOX (NBR) Rubber |
| Bore Type | Rough Stock Bore |
| No. of Jaws | 7 |
| Bore Dia. [Min] | 3 1/4 in |
| Coupling Type | Jaw |
| Input Bore Range | 3 1/4" to 6 1/4" |
| Rated HP @ 1,200 rpm | 1680 hp |
| Rated HP @ 1,800 rpm | 2520 hp |
| Spider Inside Diameter | 9.75 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Coupling Size | H4067 |
| Torque | 88224 in lb |
| Depth | 9.13 in |
| Bore Dia. [Max] | 6 1/4 in |
| Color | Gray/Metallic |
| Material | Ductile Iron |
| Rated Power @ 100 rpm | 140 hp |
| Hub Type | 3 |
| Weight | 190.8 LB |
| EAN or UPC | 685144554734 |

